Gyakran küzdesz felfázással? A húgyúti fertőzéseket a leggyakrabban bakteriális fertőzés okozza, ezért az orvosok általában antibiotikumokkal kezelik. De vajon lehetséges antibiotikumok nélkül is kezelni a húgyúti fertőzéseket? Míg a tudományos kutatások a húgyúti fertőzések néhány otthoni vagy természetes gyógymódját támasztják alá, mások már évtizedek óta bizonyos gyógyszerekre esküsznek. Az az egy biztos, hogy számos megoldás létezik, és mindenkinek más válik be. A következőkben hoztam egy-két praktikát a felfázás kezelésére, és megelőzésére!
Egyes gyógymódok nem igényelnek receptet - és akár otthon is elvégezhetők, (természetesen az orvos által javasolt kezelés mellett).
Fontos azonban, hogy óvatosnak kell lenned a házi praktikákkal, és mindenképpen konzultálj az orvosoddal, mielőtt új kezelést próbálnál ki!

Na, de mi is az a felfázás?
Először is fontos tisztázni, hogy akár 40 fokos nyári kánikulában is fel tudunk fázni. Emiatt a felfázás szó picit félrevezető is, hiszen nem a hideg vagy a fázás okozza ezt a betegséget - de hajlamosíthat rá. Legtöbb esetben baktériumok okozzák, amik normál esetben a bélrendszerünkben vannak. Azonban ha onnan valamilyen módon bejutnak a húgycsőbe, majd onnan a húgyhólyagba, könnyedén gyulladást tudnak okozni.
Gyakorlatilag a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladását nevezzük hólyaghurutnak, vagyis felfázásnak. Egy olyan fertőzésről van szó, amikor a kórokozók a húgycsövön át kerülnek a hólyagba, ahol megtelepedve gyulladást okoznak. Sajnos a nőknél gyakoribb a rövidebb húgycső következtében. Persze nem kell egyből megijedned, hiszen számos praktika van, amellyel kezelheted, illetve megelőzheted a felfázás kialakulását!
1. Maradj hidratált!
A rendszeres vízivás segíthet a húgyúti fertőzések kezelésében. Az elegendő vízfogyasztás az egyik legegyszerűbb módja a húgyúti fertőzések megelőzésének és kezelésének. A víz segít a húgyúti szerveknek hatékonyan eltávolítani a salakanyagokat a szervezetből, miközben megőrzi a létfontosságú tápanyagokat és elektrolitokat.
Tehát azért fontos, hogy a felfázás alatt elegendő vizet igyál, mert a hidratáltság alapvetően hígítja a vizeletet, és felgyorsítja annak útját a szervezeten keresztül, megnehezítve a baktériumok számára, hogy elérjék a húgyúti szerveket bélelő sejteket, és fertőzést okozzanak.

Nincs elfogadott ajánlás arra vonatkozóan, hogy hány litert kellene naponta meginnunk, mivel minden ember vízigénye más és más. Átlagosan azonban naponta legalább hat-nyolc pohár vizet (2-3 liter) kellene meginnod a hidratáltság érdekében.
Összességében az elegendő mennyiségű víz felgyorsítja a gyógyulást.
Femella Tipp: igyál meg bátran napi több csésze vizelethajtó gyógynövényes teát! Legjobb erre a csalántea, de a citromfű vagy a zöldtea is megfelelő. Fontos, hogy ne ízesítsd ezeket cukorral, sőt, a cukros és szénsavas üdítők helyett is inkább tiszta vizet vagy ízesítetlen gyógyteát igyál!
2. Menj wc-re, amikor szükség van rá!
A gyakori vizelés nyomást gyakorol a húgyúti baktériumokra, ami segíthet elpusztítani őket. Emellett csökkenti azt az időt, amíg a vizeletben lévő baktériumok a húgyúti sejteknek vannak kitéve, így csökken annak a kockázata, hogy megtapadnak és fertőzést okozzanak.

A húgyúti fertőzések megelőzése és kezelése érdekében mindig a lehető leghamarabb menj pisilni, amikor a vizelési inger jelentkezik!
3. Csemegézz áfonyát!
A tőzegáfonya a húgyúti fertőzések egyik legjobban bevált természetes gyógymódja. Az emberek hagyományosan arra is használják, hogy segítsen az általános fertőzések tisztulásában és a gyógyulási idő felgyorsításában.
Az áfonyalé hatékonyságával kapcsolatos tanulmányok a húgyúti fertőzésekre vonatkozóan vegyes eredményeket hoztak. Egy tanulmány szerint az áfonyalé olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek megakadályozhatják, hogy az E. coli sejtek a húgyúti sejtekhez tapadjanak.
Az áfonyalé antioxidánsokat, köztük polifenolokat is tartalmaz, amelyek antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bírnak. Szóval fogyaszd bátran, akár az immunerősítés jegyében is!
Femella Tipp: ne keverd össze a tőzegáfonyát a vörös áfonyával, mert ez 2 külön faj. A tőzegáfonyához a legegyszerűbben kapszula vagy tabletta formájában juthatsz hozzá, drogériákban is kapható. Érdemes tudni, hogy akár a vörösáfonya-, akár a tőzegáfonyalé rendszeres fogyasztása jótékony hatású a húgyúti fertőzések esetén is.
4. Használj probiotikumokat!
A jótékony baktériumok, az úgynevezett probiotikumok segíthetnek a húgyutak egészségének megőrzésében és a káros baktériumoktól való mentesítésében.
Különösen a probiotikumok egy csoportja, a laktobacillusok segíthetnek a húgyúti fertőzések kezelésében és megelőzésében.
A probiotikumokat számos erjesztett, illetve tejtermékben megtalálhatod, többek között:
- joghurtok
- kefir
- egyes sajttípusok
- savanyú káposzta
Femella tipp: egyes tanulmányok szerint a szennyezett baromfit és húst olyan E.coli baktériumtörzsekkel hozták összefüggésbe, amelyek húgyúti fertőzést okozhatnak. Természetesen nem bizonyították, hogy a hús- vagy baromfifogyasztás húgyúti fertőzést okozna, mindenesetre érdemes odafigyelned arra is, hogyha húst fogyasztasz, akkor alaposan süsd át/főzd meg (mivel a baktériumokat csak az alapos sütés-főzés pusztítja el), és mindig nézd meg a lejárati dátumot! Nem kell megijedned, hiszen egyes E.coli baktériumok élhetnek a belekben anélkül is, hogy bármilyen problémát okoznának. A bélből származó baktériumok azonban bejuthatnak a húgyutakba, és fertőzést okozhatnak.
5. Vegyél be elegendő C-vitamint!
A C-vitaminban gazdag ételek fogyasztása azért fontos, mert a nagy mennyiségű C-vitamin savasabbá teszi a vizeletet. Ez gátolja a baktériumok szaporodását a húgyutakban. Ha azonban aktív húgyúti fertőzésed van, érdemes elkerülnöd a citrusféléket vagy más savas ételeket. Ezek az ételek köztudottan irritálják a húgyhólyagot, ami az utolsó dolog, amire szükséged van, amikor fájdalmas a vizelés.
A C-vitamin egy antioxidáns, amely segíti javítani az immunrendszer működését és csökkenti a vizelet pH-ját. A vizeletben lévő nitritekkel is reakcióba lép. Ekkor gyakorlatilag olyan nitrogén-monoxidot képeznek, amelyek elpusztíthatják a baktériumokat. (1) Ezért a magas nitrát tartalmú ételek fogyasztása és nagy dózisú C-vitamin szedése a vizelet savasítása miatt jó hatású lehet húgyúti fertőzések esetén.

Az áfonyaléhez hasonlóan az emberek már évezredek óta használják a C-vitamint különböző módokon a húgyúti fertőzések kezelésére, viszont nincsenek bizonyított tanulmányok, amelyek megerősítenék, hogy a fokozott C-vitamin-bevitel megelőzheti-e vagy kezelheti-e a húgyúti fertőzéseket.
6. Elölről hátrafelé töröld ki!
Sok húgyúti fertőzés,- többek közt a felfázás is-, akkor alakul ki, amikor a végbélből vagy a székletből származó baktériumok bejutnak a húgycsőbe, abba a kis csatornába, amely lehetővé teszi a vizelet távozását a szervezetből.
Amint a baktériumok a húgycsőbe kerülnek, eljuthatnak a húgyutak más szerveibe is, ahol fertőzéseket okozhatnak. Pisilés után úgy tisztálkodj, hogy a baktériumok ne érintkezzenek a nemi szervvel! A nemi szervek és a végbélnyílás tisztításához használj külön WC-papírt!
Femella Tipp: az életmódváltás azért fontos, mert segíthet a húgyúti fertőzésből való felépülésben, és megelőzhet egy újabb fertőzést. Íme pár tanács:
- Hagyd abba a dohányzást!
- Viselj laza pamut ruházatot és alsóneműt! Ne hordj műszálas bugyit!
- Mindig elölről hátrafelé töröld magad tisztára!
- Csak illatanyagmentes higiéniai termékeket válassz!
7. Gyakorold a helyes szexuális higiéniát!
Biztos Te is tisztában vagy vele, hogy közösüléssel baktériumok és más mikrobák kerülnek a húgyutakba. A jó szexuális higiénia gyakorlása segíthet csökkenteni a baktériumok mennyiségét, amelyeket az emberek a szex, és más szexuális aktusok során átadhatnak egymásnak.
A jó szexuális higiénia példái közé tartoznak:
- Vizelés a szex előtt és közvetlenül utána,
- Barrier fogamzásgátló eszközök, például óvszer használata,
- A nemi szervek, különösen a fityma megmosása szex, vagy közösülés előtt és után,
- A nemi szerv megmosása, és az óvszer kicserélése, ha anális szexről, vaginális szexre váltasz,
Femella Tipp: gondoskodj arról, hogy a partnered tisztában legyen a jelenlegi vagy korábbi fertőzéseiddel, és ez természetesen oda-vissza érvényes! Ne feledd, hogy attól, hogy a fogamzásgátlást komolyan veszitek, az még nem jelent feltétlen biztonságos szexet is! Ha alkalmi partnered van, vagy valami miatt nem tudtok/akartok korábbi nemi betegségekről beszélni, nem használhatod a termékenységtudat-módszert sem, sőt, csakis az óvszer az, ami jó szívvel ajánlunk!
7+1 tipp, ami csak akkor vonatkozik rád, ha nem vagy várandós: Vegyél egy doboz medveszőlőlevél kapszulát!
Bár ez a gyógynövény tea formájában is elfogyasztható, az íze eléggé kellemetlen. Antibakteriális, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt azonban mindenképpen érdemes valamilyen formában elfogyasztanunk felfázás esetén.
A patikákban vény nélkül is kapható egy medveszőlőlevél kivonat-tartalmú kapszula, Urzinol néven. Ha mégis tea mellett döntesz, akkor úgy a leghatásosabb, ha áztatmány formájában iszod meg: 3 teáskanálnyi jól felaprított levelet másfél deci hideg vízzel leöntesz, majd lefedve állni hagyod 6-12 óráig. Fogyasztás előtt érdemes picit felmelegíteni.
FONTOS: Terhes és szoptató anyukáknak, illetve 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott a medveszőlőlevél fogyasztása! Ez esetben ugorj vissza a 3. ponthoz, ugyanis a tőzegáfonya a terhesség alatt az egyik leggyakrabban szedett gyógynövény, így az bátran fogyasztható várandósság alatt is! Egy tíz éven át tartó és összesen 100 ezer terhességet vizsgáló kutatás szerint a tőzegáfonya a terhesség szempontjából ártalmatlan étrendkiegészítőnek tekinthető (2).
Összességében az orvos segíthet megelőzni a felfázás súlyosbodását. Ha azt gyanítod, hogy húgyúti fertőzésed van, akkor beszélj az orvosoddal, hogy tanácsot kérhess az esetleges fertőzés kezelésének legjobb módjáról! A húgyúti fertőzések kezeléséhez nem mindig van szükség antibiotikumokra, és nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, viszont ettől függetlenül fontos, hogy bármilyen fertőzés vagy annak gyanúja esetén szakemberhez (háziorvos, nőgyógyász, urológus) fordulj!
Hivatkozások
-
Lundberg, J. O., Weitzberg, E., & Gladwin, M. T. (2008). The nitrate-nitrite-nitric oxide pathway in physiology and therapeutics. Nature reviews. Drug discovery, 7(2), 156–167. https://doi.org/10.1038/nrd2466
-
Heitmann, K., Nordeng, H., & Holst, L. (2013). Pregnancy outcome after use of cranberry in pregnancy--the Norwegian Mother and Child Cohort Study. BMC complementary and alternative medicine, 13, 345. https://doi.org/10.1186/1472-6882-13-345